Legnica w wiekach średnich

1. Wiek XIII był bodaj najbardziej płodnym w skutki okresem w dziejach Legnicy i całego Śląska. Napływ osadników z Zachodu, lokacje miast i wsi na prawie niemieckim w jego różnych odmianach, ustabilizowanie sieci osadniczej i parafialnej, rozwój kulturalny całej dzielnicy – to tylko główne wątki poruszane zazwyczaj przy omawianiu tego okresu. […]
   Śląsk, dziedzictwo synów Władysława Wygnańca, odzyskane przez nich ostatecznie w 1163 roku po bezpośredniej interwencji cesarskiej, przeżywał w XII i XIII wieku okres bardzo intensywnego rozwoju, który miał decydujące znaczenie dla późniejszej, wielowiekowej zamożności tej dzielnicy. Zasługa to po części jej wyjątkowego położenia – na pograniczu wpływów polskich, czeskich i niemieckich, ale także mądrej i przewidującej polityki gospodarczej miejscowych książąt: Bolesława Wysokiego, Henryków Brodatego i Pobożnego, i ich następców. […]

Czytaj całość »»

 

Co ma wspólnego Ewangelia o Jezusie Chrystusie z żydowską diasporą w Aleksandrii?

Zapraszamy do wysłuchania homilii ks. dr. Piotra Kota (rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy) wygłoszonej podczas Mszy św. odprawionej przez niego podczas spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 dnia 24 listopada 2016 r oraz wykładu pt. „Co ma wspólnego Ewangelia o Jezusie Chrystusie z żydowską diasporą w Aleksandrii?“

Posłuchaj homilii i wykładu »»

 

O Ewangelii i żydowskiej diasporze

[image]   Gościem kolejnego, 292 już spotkania w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy, był ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Gość przedstawił wykład: "Co ma wspólnego Ewangelia o Jezusie Chrystusie z żydowska diasporą w Aleksandrii?".
   Spotkanie rozpoczęła Msza św., odprawiona w intencji zmarłych przyjaciół Duszpasterstwa o radość wiecznego życia dla nich. Po Mszy św. obecnych na spotkaniu przywitał Stanisław A. Potycz, przewodniczący Kapituły DLP '90, przybliżając także sylwetkę prelegenta. Temat spotkania dotyczył Ewangelii i jej związków z Żydami aleksandryjskimi.

Czytaj całość »»

 

O gospodarce u franciszkanów

[image]    Gościem 291. spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy 13 października był prof. Jerzy Żyżyński, wybitny polski ekonomista.
   Uczony przedstawił wykład o perspektywach rozwoju polskiej gospodarki. Wiele miejsca poświęcił okresowi transformacji w Polsce w kontekście wielkich zakładów pracy, które charakteryzowały polski przemysł przez powojenne lata, a które zostały zlikwidowane.


Czytaj całość »»

 

Genealogia wiary

   – Świętość korzenia nie pochodzi z niego samego, ale od Boga – tłumaczył w Legnicy bp Kiernikowski, gość spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90, poświęconego relacjom między Żydami i chrześcijanami.
   Na tym korzeniu, czyli narodzie wybranym, musiała dokonać się najpierw "operacja uświęcenia", musiało dopełnić się wybranie ze względu na wszystkich. A dokonało się ono poprzez odrzucenie Tego, który przyszedł jako posłany Uświęciciel. Od chwili, kiedy Jezus został odtrącony przez swoich, możemy doświadczać i śmierci, i zmartwychwstania. Oto cały paradoks. Skrót do zrozumienia wszystkiego w naszych relacjach – wyjaśniał ordynariusz legnicki.

Czytaj całość »»

« 1 2 3 4 5 6 7 »

(c) 2006-2016 http://www.dlp90.pl