Islam i wolność religijna

Prawo do wolności religijnej
   Sobór Watykański II w Deklaracji o wolności religijnej „Dignitatis humanae” stwierdził: „iż osoba ludzka ma prawo do wolności religijnej. Tego zaś rodzaju wolność polega na tym, że wszyscy ludzie powinni być wolni od przymusu ze strony czy to poszczególnych ludzi, czy to zbiorowisk społecznych i jakiejkolwiek władzy ludzkiej, tak aby w sprawach religijnych nikogo nie przymuszano do działania wbrew jego sumieniu ani nie przeszkadzano mu w działaniu według swego sumienia prywatnym i publicznym, indywidualnym lub w łączności z innymi, byle w godziwym zakresie”.

Czytaj całość »»

 

Wietnamskie i tajwańskie przystanki

Poniższy tekst stanowi uzupełnienie wykładu pt. „Chińskie przystanki” wygłoszonego przeze mnie 18 maja 2017 r. w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. Składa się on z dwóch części, w których przedstawiam to co powiedziałem wtedy na temat Wietnamu i Tajwanu i to czego – ze względów czasowych – nie zdążyłem wówczas na ten temat powiedzieć. Teksty te – „Wietnamska przystań” i „Tajwan – przystanek z bliska i z daleka” – napisałem po wygłoszeniu wspomnianego wykładu. Nie były one dotąd nigdzie publikowane.

Czytaj całość »»

 

O papieżu polaku i orędziu fatimskim

   Gościem kolejnego spotkania członków i sympatyków Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 był Paweł Zuchniewicz. Prelegent przygotował i przedstawił wykład o tajemnicy fatimskiej w kontekście życia i posłannictwa Jana Pawła II.
   - Z objawieniami Matki Bożej wiązały się już jego narodziny – 18 maja, po godz. 17. Ta sama godzina pojawia się 16 października 1978r., w drugim kluczowym etapie jego życia, kiedy został papieżem. I wreszcie 13maja 1981r., godz. 17.17, czas zamachu na życie Jana Pawła II, o którym sam napisał: "Doznałem wówczas śmiertelnego zagrożenia życia i cierpienia, a równocześnie wielkiego miłosierdzia. Za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej życie zostało mi na nowo darowane". Ojciec Święty otarł się o śmierć, w niewątpliwie cudowny sposób został od niej ocalony i stał się rzecznikiem orędzia, które w 1917r. usłyszeli Łucja, Hiacynta i Franciszek – mówił w Legnicy P. Zuchniewicz.

Czytaj całość »»

 

Tajemnica nie do końca odkryta – Jan Paweł II i Fatima

   Przyglądając się historii życia Karola Wojtyły, trudno nie oprzeć się myśli, że przypomina ona dokładnie rozpisany scenariusz. Sam papież miał świadomość, że wydarzenia w jego życiu prowadziły go w konkretnym kierunku – w stronę realizacji tej misji, która uczyniła go nie tylko znanym na świecie, ale godnym chwały ołtarzy.

Czytaj całość »»

 

Chińskie przystanki

Strateg
[image]   Ta podróż do Chin pierwsza i może jedyna, nieoczekiwana i zaskakująca, przydarzyła mi się trochę późno. W zasadzie nie mam ochoty zwiedzać wielkich państw, mocarstw, wielkich struktur państwowych.
   Z Chinami jednak było inaczej. Istniało kilka powodów przekonywujących mnie do takiej podróży. Za wyjazdem przemawiało moje głębokie zainteresowanie Dalekim Wschodem, w tym przede wszystkim krajami Półwyspu Indochińskiego. Ponieważ ta fascynacja rozpoczęła się od Laosu, który, nomen omen, jest sercem tego Półwyspu, zainteresowały mnie wszystkie ziemie i kraje otaczające mały Laos. I tak z upływem lat poznawałem Tajlandię, Kambodżę, Wietnam, Birmę (Myanmar). Rzeczywiście zabrakło wizyty w Chinach, a przede wszystkim w prowincji Yunnan, która bezpośrednio z Laosem graniczy. Drugim mocnym impulsem było zainteresowanie Chinami mojego przyjaciela, wiernego druha wielu podróży, zafascynowanego Dalekim Wschodem w znaczeniu szerokim, a więc nie tylko ograniczającego się do Półwyspu Indochińskiego. Sączył on informacje i rozbudzał zainteresowanie, aż się stało.

Czytaj całość »»

« 1 2 3 4 5 6 7 »

(c) 2006-2018 http://www.dlp90.pl