Obco w swojej cywilizacji

[image]
   W czasie ostatniego spotkania DLP ’90 ks. dr hab. Bogusław Drożdż poruszył temat chrześcijan wobec kulturowo-cywilizacyjnych wyzwań współczesności.

   Prelekcję poprzedziła Eucharystia w intencji zwycięstwa wartości chrześcijańskich nad szerzącym się w Polsce i na świecie pogaństwem. – Aktualności wykładowi dodają ataki na papieża Benedykta XVI, usuwanie krzyży czy szerzenie ateizmu – na początku prelekcji mówił Stanisław Potycz, przewodniczący Duszpasterstwa.


   – Musimy prosić Boga, by dał nam siłę i mądrość do walki z dzisiejszym pogaństwem. Stąd i modlitwa, i dzisiejszy wykład – dodał Potycz.

   Ks. dr hab. Bogusław Drożdż, dyrektor biblioteki WSD im. Jana Pawła II oraz sekretarz I Synodu Diecezji Legnickiej, po raz pierwszy pojawił się z prelekcją na spotkaniu Duszpasterstwa. Wskazał na bardzo wyraźne prądy filozoficzne, na które chrześcijanie natrafiają na co dzień. – Są to prądy, które reprezentują to, co możemy nazwać pogaństwem. One sprawiają, że kultura staje się antykulturą – tłumaczył prelegent. – Najczęściej spotykamy się z postawą relatywizmu, który jest bardzo niebezpieczny. Chrześcijanin różni się od ideologów tym, że jest on człowiekiem otwartym, niebojącym się szukać prawdy. Nie odrzuca Boga już na początku szukania – uważa kapłan. Zagrożeniem jest także fanatyzm, który sam z siebie jest niebezpieczny. Ks. Drożdż do niebezpieczeństw zaliczył jeszcze legalizm.

   Wykład wywołał spore poruszenie wśród słuchaczy oraz lawinę pytań do prelegenta o to, gdzie i jak szukać prawdy, o prawdę w polityce i demokracji czy nawet o sposoby obrony przed tymi ideologiami.

   – Chrześcijanin powinien bronić się przed lenistwem rozpoznawania rzeczy, czyli zobowiązany jest do ciągłego szukania, oraz przed oskarżaniem ludzi. Chrześcijanin ma być pokorny i ma wiedzieć, że nie zna całej prawdy – uważa sekretarz synodu.

■ Jędrzej Rams - Gość Niedzielny nr 25/247 z dnia 23.05.2010 r.

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl