Malowali historię Legnicy

   Wyjątkowy obraz bitwy pod Legnicą można oglądać w I LO. Jest to wspólne dzieło około dwudziestu uczniów.

   Na ścianie jednego z korytarzy w budynku I Liceum Ogólnokształcącego zawisł niezwykły, trzyczęściowy obraz. Przedstawia on Henryka II Pobożnego i jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta - bitwę pod Legnicą.
- Młodzi ludzie przez rok czasu tworzyli ten tryptyk. Każdy kto tylko chciał, mógł chwycić za pędzel i dodać coś od siebie - tłumaczy Robert Wójcicki, nauczyciel z I LO.

   Największa część obrazu ma wymiary 280x150 centymetrów. Dwie mniejsze mają 100x150 centymetrów.

   Pierwsza część pokazuje wyjście wojsk polskich na bitwę. W oddali, nad kilkudziesięcioma wojami góruje kościół Mariacki. Jest on uwspółcześniony, tak aby każdy natychmiast skojarzył go z Legnicą.

   Środkowa część tryptyku to sama bitwa. Bez wahania możemy wskazać Henryka Pobożnego. Siedzi na białym koniu, ma koronę a w dłoni dzierży tarczę z herbem Dolnego Śląska. Ciekawa jest również postać, która znajduje się nieco wyżej. Ta w dłoni trzyma tarczę, na której widnieje napis I LO. Sama tarcza jest odwzorowaniem herbu szkolnego, który przed laty widniał na mundurkach wszystkich uczniów.

   Trzecia część to wyjście wojsk tatarskich na walkę. Zdecydowanie różnią od polskich wojsk. Są spokojni, nieco wręcz znudzeni, wydaje się, że nie do końca zainteresowani walką.
- Dla uczniów to była przede wszystkim znakomita zabawa i przekucie w rzeczywistość, tego, czego uczyli się podczas zajęć z rysunku - dodaje Robert Wójcicki.

   Co ciekawe, bitwa pod Legnicą nie została namalowana na płótnie, a na litym drewnie bukowym. Przy jego tworzeniu brało udział około dwudziestu uczniów I LO. Mieli oni swoich konsultantów m.in. z dziedziny historii czy rysunku.
9 kwietnia będzie 772. rocznica tej bitwy. Wojska polskie poniosły klęskę, a ich dowódca Henryk II Pobożny zginął na polu bitwy.

■ Mateusz Różański, Panorama Legnicka, nr 14 z 9.04.2013 r.
http://legnica.naszemiasto.pl/tag/obraz-bitwy-pod-legnica.html

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl