Pod pomnikiem uczcili pamięć Henryka Pobożnego

   Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej uczciło 772. rocznicę bitwy pod Legnicą mszą świętą i złożeniem kwiatów pod pomnikiem symbolizującym postać księcia Henryka Pobożnego.

   Nie po raz pierwszy Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej - Drużyna Księcia Henryka Pobożnego uczciło kolejną rocznicę bitwy pod Legnicą. W tym roku "oczka" nie było, ale nie zabrakło skromnego przemarszu i modlitwy w kościele św. Jana. Zaraz po nabożeństwie, legniccy rycerze udali się na Skwer Orląt Lwowskich i pod pomnikiem symbolizującym Pobożnego złożyli kwiaty i ofiarowali w jego intencji krótką modlitwę. W ten sposób oddali hołd bohaterom i ofiarom bitwy z Mongołami.

   - Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej stara się organizować przemarsz w każdą rocznicę bitwy pod Legnicą - mówi Bartosz Podsiadły, członek stowarzyszenia. - Dwa lata temu mieliśmy w naszym mieście dużą imprezę z okazji okrągłej 770. rocznicy bitwy. Wtedy odwiedzili nas rycerze z całego kraju, by oddać się wspólnemu świętowaniu. W tym roku jest zdecydowanie skromniej, ale też aura pogodowa nie sprzyja organizacji dużych wydarzeń.

   Podsumowując lokalne obchody 772. rocznicy bitwy pod Legnicą warto podkreślić, że także młodzież mamy rycerską. Pół godziny przed wymarszem legnickich rycerzy, nastolatkowie przygotowujący musical o historycznej bitwie z 1241 roku, zaprosili legniczan na krótki happening. Zdaniem młodych warto pamiętać.

■ MB - 2013-04-09 www.lca.pl

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl