"Polski Ajatollah". Służby ścigały go latami. Kto stoi za jego śmiercią?

   Franciszek Blachnicki został zabity, jak wiele na to wskazuje, przez swoich byłych współpracowników, a zarazem agentów SB – Jolantę Gontarczyk (Jolantę Lange) i Andrzeja Gontarczyka. Jolanta Lange jest ostatnio znana m.in. z działań na rzecz „dyskryminacji rasowej” czy „praw imigrantów” oraz z niejasnych relacji z warszawskim ratuszem pod rządami Rafała Trzaskowskiego.

Czytaj całość »»

 

Umrzeć to zysk

PRZEDMOWA
   Myśl księdza Franciszka Blachnickiego uderza swoją aktualnością, mimo że była formułowana kilkadziesiąt lat temu. W ciągu tych dekad bardzo wiele zmian zaszło w świecie i w naszych społecznościach. Dokonały się one również w samym Kościele, jako skutek Drugiego Soboru Watykańskiego. O ks. Franciszku można powiedzieć, że w różnych dziedzinach w jakiś sposób już wcześniej wyczuwał to, co przyniósł Sobór, a po ogłoszeniu jego dokumentów wgłębiał się w ich przesłanie z gotowością przyjęcia tego „światła Kościoła” dla swojego życia i kapłańskiej posługi. Wdrażając je, szczególnie na polu duszpasterskim – a zwłaszcza w dziedzinie liturgii – nie zrażał się różnego rodzaju przeciwnościami i trudnościami, które się z tym wiązały.

Czytaj całość »»

 

Co poszło nie tak? Paradoksy sukcesu ostatnich 35 lat

    Co poszło nie tak ? Przecież ostatnie 35 lat to ciągły wzrost gospodarczy, podobne tempo bogacenia mają tylko Chiny. Zmienił się indywidualny standard życia; większe mieszkania, nowe auta, często wymieniany sprzęt AGD, wczasy z paszportem poza Europą, trasy szybkiego ruchu, czyste pociągi, wyremontowane rynki miast i miasteczek. Toalety przy szosach czystsze niż w Niemczech, lepsze od nich usługi e-bankowości i dużo lepszy Internet. A ciągle narzekamy. Bo co, bo tacy jesteśmy? Nie. Są powody. Zawiodły polskie elity, nie umiały i nie chciały nadążyć za szybko zmieniającym się światem. Co widoczne jest dla społeczeństwa w postaci trzech objawów:
- po pierwsze niesprawność państwa, państwo z kartonu;
- po drugie konsekwentnie budowanie nierówności społecznych;
- po trzecie brak poczucia bezpieczeństwa w międzynarodowych instytucjach.

Czytaj całość »»

 

Specjaliści od jednej nakrętki

Nie kolego, nie leczy Pan chorej wątroby. Pan leczy Pacjenta, który ma chorą wątrobę, bo Pan ma się zajmować Pacjentem, a nie jego częściami...

[image]© Joanna Kielar

Czytaj całość »»

 

Jaka etyka obowiązuje w kształceniu w dziedzinie teologii?

   Dziedzina nauk teologicznych, zgodnie z normami Ustawy o Szkolnictwie Wyższym z 2018 r. do 2022 roku posiadała zaledwie jedną dyscyplinę, mianowicie nauki teologiczne. Wydane w październiku 2022 r. rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki dodało jeszcze dyscyplinę nauki biblijne. To jednak nie wyczerpuje zakresu prowadzonych przez teologów badań, które rozciągają się na takie dziedziny jak teologia dogmatyczna, nauki o rodzinie, teologia moralna, czy prawo kanoniczne albo katolicka nauka społeczna. Stąd, patrząc na normy etyczne w kształceniu na kierunku teologia uwzględnić należy powyższe dziedziny. Nie bez znaczenia jest również rozdział kształcenia dla kandydatów do kapłaństwa i na kierunek teologii dla świeckich.

Czytaj całość »»

1 2 3 4 »

(c) 2006-2025 https://www.dlp90.pl