W konfrontacji z Prawdą
Gość Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 przedstawił piękno i rozumność wiary chrześcijańskiej w ujęciu Benedykta XVI.
W czwartek 12 stycznia w sali św. Józefa kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy wykład w ramach spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 wygłosił bp Andrzej Siemieniewski.
Czytaj całość »»
Święta Hildegarda z Bingen: autoportret z Duchem Świętym
Święta Hildegarda z Bingen (1098-1179) to bardzo ważny świadek wiary w epoce późnego średniowiecza. Oddana jako dziecko do klasztoru benedyktynek, z biegiem czasu została tam mniszką, a potem nawet przeoryszą.
Zacznijmy od fragmentów fundamentalnego dla nas dzieła św. Hildegardy pod tytułem Scivias. Jest to skrót od dłuższej wersji tytułu: Scito vias Domini, czyli Poznaj drogi Pana. Książka zawiera 35 zdumiewających ilustracji namalowanych jako pomoce do zrozumienia kolejnych duchowych wizji Hildegardy.
Czytaj całość »»
Legnica. Wokół św. Hildegardy
Z prelekcją w Duszpasterstwie Ludzi Pracy '90 wystąpiła Alfreda Walkowska. Na wydarzeniu obecny był biskup legnicki.
W czwartek 15 grudnia w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy odbyło się 339. spotkanie w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Wydarzenie rozpoczęło się Eucharystią, a po niej uczestnicy przenieśli się do sali św. Józefa, gdzie odbył się wykład Alfredy Walkowskiej.
Teolog oraz twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy w Legnicy starała się odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule prelekcji: „Zwycięstwo kobiecej świętości Hildegardy z Bingen, czyli o tym, czy doktor Kościoła potrzebuje obrony”.
Czytaj całość »»
Sposób na niewieście życie i pierniczki orkiszowe
Jeśli słowo niewiasta oznaczało dziewczynę nieznaną, to właśnie św. Hildegarda z Bingen przez kilkaset lat należała do tych niewiast, których dorobek naukowy, artystyczny i filozoficzny pozostał jakby pełen nierozpoznania.
© Joanna Kielar
Czytaj całość »»
Ukazać księcia
Oczami baroku, czyli jak po latach przedstawiano bohatera bitwy pod Legnicą.
W czwartek 17 listopada w sali kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy odbyło się spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Wykład pt. „Gorze się nam stało – książę Henryk Pobożny i bitwa pod Legnicą w sztuce baroku” wygłosiła tam Barbara Salij-Hofman, prawnik, historyk sztuki i doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego, która ukazała ewolucję w przedstawieniu samego władcy, jego śmierci oraz scen okaleczonego ciała, w których akcentowano męczeński wymiar śmierci bohaterskiego księcia.
Czytaj całość »»
« 1 2 3 4 5 6 7 »