Henryk II Ponadprzeciętny
Gimnazjaliści z Legnicy zadali sobie trud i zbadali pobożność księcia Henryka II zwanego Pobożnym. Czy przyspieszą w ten sposób w wyniesienie jego na ołtarze?
Ludzi, którzy żyją marzeniami o beatyfikacji Henryka II Pobożnego i jego żony Anny, przeszedł elektryzujący dreszcz. Otóż większość badaczy związanych z powołaną przez bp. Stefana Cichego komisją historyczną, badającą życie księcia, to głównie osoby z tytułami doktorów i profesorów. Tymczasem niedawno dołączyła do nich grupa badaczy, której członkowie nie mają jeszcze matury. Młodzi historycy dokonali ciekawej analizy życia księcia Henryka.
Czytaj całość »»
Przyczyny nadania Henrykowi II przydomku „Pobożny”
Spór o II wojnę światową w legnickim klasztorze
![[image]](strony/publikacje/images/image124.jpg)
Polacy ratujący Żydów. Spór o II wojnę światową to temat wykładu Jana Żaryna, polskiego historyka, działacza społecznego, profesora UKSW, pracownika IPN, którego wysłuchać można było w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych przy ulicy Rataja 23 w Legnicy. - Tak licznej grupy w naszej półrocznej bytności ta kaplica nie pamięta - mówił ojciec Damian z Zakonu Braci Mniejszych.
Czytaj całość »»
Wykład o Polakach i Żydach
Gościem spotkania u ojców franciszkanów był prof. Jan Żaryn, ceniony znawca historii Polski XX wieku.
Wielkim plusem spotkań Duszpasterstwa Ludzi Pracy`90 jest podejmowanie tematów, które z natury są trudne, mało medialne albo po prostu niewygodne dla masowego odbiorcy. Te określenia pasują doskonale do wykładu wygłoszonego podczas ostatniego spotkania u ojców franciszkanów w zakonie przy ul. Rataja w Legnicy. Prelegentem był prof. dr hab. Jan Żaryn, historyk Instytutu Pamięci Narodowej, a wykład nosił tytuł „Polacy ratujący Żydów – spór o II wojnę światową”.
Czytaj całość »»
CZY JESTEŚMY „FRAMINGOWANI”?
Od 1967 r. Kościół katolicki obchodzi Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jest on owocem Soboru Watykańskiego II, który w swoim Dekrecie o środkach społecznego przekazu „Inter mirifica” zaapelował o powołanie do życia tego dnia, jako dnia modlitwy i formacji wiernych w kierunku umacniania różnych form apostolstwa z wykorzystaniem dostępnych aktualnie mediów.
Czytaj całość »»
Ratować życie
Obecny czas pokoju w Europie sprzyja kontestowaniu podstawowych wartości cywilizacji, która ma swoje korzenie w chrześcijaństwie. Dotyczy to przede wszystkim wartości jaką jest życie. Jeszcze nie tak dawno było jednak całkiem inaczej. Podczas drugiej wojny światowej wartości te odegrały decydującą rolę w przetrwaniu przez Polaków najcięższych doświadczeń tamtych lat. Ratowano życie każdego człowieka. Tego rodzaju uwagi nasuwają się po wysłuchaniu wykładu pt. „Polacy ratujący Żydów – spór o II wojnę światową”, który wygłosił w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy dr hab. Jan Żaryn – prof. UKSW, pracownik IPN, współzałożyciel Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów, mocno zaangażowany w obronę nauczania historii w szkołach.
Czytaj całość »»
« 1 46 47 48 49 50 51 52 »