Tu też strajkowano
O legnickich akcjach strajkowych czerwca 1976 r., bohaterach tamtych dni dyskutowano podczas spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90.
![[image]](strony/publikacje/images/image694.jpg)
Gościem 335. spotkania, które odbyło się 23 czerwca w Legnicy, był Łukasz Sołtysik, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu, doktorant UWr, współredaktor Encyklopedii Solidarności.
Czytaj całość »»
334 spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90
"Pamiętajmy o ogrodach... kilka refleksji o współczesnej twórczości religijnej", taki tytuł nosiło wystąpienie podczas 334 spotkania DLP ’90, wygłoszone 19 maja 2022 r. w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy przez prof. dr hab. Grzegorza Niemyjskiego.
![[image]](strony/publikacje/images/image678.jpg)
Czytaj całość »»
DLP '90 o sztuce
Grzegorz Niemyjski swoje wystąpienie poświęcił problemowi sztuki w Kościele.
Gościem ostatniego spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy`90 w Legnicy był dr hab. Grzegorz Niemyjski, artysta i dziekan Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Legniczanin swoją prelekcję zatytułował "Pamiętajmy o ogrodach... kilka refleksji o współczesnej twórczości religijnej".
Czytaj całość »»
Pamiętajmy o ogrodach…
kilka refleksji o współczesnej twórczości religijnej
W tytule naszego spotkania odnoszę się do refrenu piosenki „Pamiętajmy o ogrodach” z tekstem Jonasza Kofty, który brzmi: „Pamiętajcie o ogrodach / Przecież stamtąd przyszliście”.
Pochodzimy z ogrodu, z ogrodu Eden, który jak cały świat stworzył Bóg i widział, że wszystko co uczynił było bardzo dobre. Na końcu Bóg stworzył mężczyznę i kobietę (Rdz 1, 27-31) Stworzył człowieka na swój obraz, cechą człowieka jest także twórczość.
![[image]](strony/publikacje/images/image676.jpg)
Prof. Grzegorz Niemyjski
Czytaj całość »»
O plagach dotykających Polskę
Gościem Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy podczas 333. spotkania był Stanisław Srokowski, autor wielu powieści poświęconych tematyce kresowej i współczesnej Polsce.
Jest też poetą, dramaturgiem i publicystą. Uczestników spotkania przyciągnął zapewne tytuł jego wykładu, który brzmiał: „Siedem plag Polski”. Autor wystąpienia rozpoczął od przypomnienia kontekstu historyczno-społecznego naszej Ojczyzny, ukazując jej zmagania z różnymi wydarzeniami i wyzwaniami na przestrzeni dziejów.
Czytaj całość »»
« 1 5 6 7 8 9 10 11 »