Spotkali się po raz dwusetny

   Legnickie Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 ma powody do świętowania. W klasztorze Braci Mniejszych członkowie stowarzyszenia spotkali się po raz dwusetny. Jubileuszowy wykład zatytułowany: „Sługa Boży Jan Paweł II jako budowniczy mostów wolności w Europie Środkowo-Wschodniej” wygłosił Biskup Legnicki Stefan Cichy. Był tort, rozmowy przy kawie i herbacie, i wspomnienia. A niewątpliwie jest co wspominać. Duszpasterstwo Ludzi Pracy powstało w 1990 roku w Legnicy. Głównym inicjatorem powstania Duszpasterstwa był Adam Jaworski.

Czytaj całość »»

 

Mosty wolności

[image]    W roku franciszkańskiego jubileuszu 800-lecia reguły ich zgromadzenia dzieło Duszpasterstwa Ludzi Pracy również ma powody do świętowania.

   Czwartkowe spotkania odbywają się od samego początku pod egidą ojców franciszkanów. Dom zakonny przy ulicy Rataja już 19 lat gości prelegentów z całej Polski.

   – Na 199. dotychczasowych spotkań w ponad stu prelekcje głosili ludzie związani z zakonem braci mniejszych – wyliczał wkład franciszkanów w dzieło duszpasterstwa Andrzej Potycz, przewodniczący DLP ’90. – Biskup Stefan Cichy już dwa razy u nas gościł. W przyszłym roku będziemy świętowali 20-lecie naszego istnienia, mamy nadzieję, że wtedy też nie zabraknie ordynariusza naszej diecezji – dodał.

Czytaj całość »»

 

200. SPOTKANIE W DLP'90

   Już po raz dwusetny, w październiku br., odbyło się spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. Z tej okazji do klasztoru Zakonu Braci Mniejszych w Legnicy przybyli: biskup legnicki Stefan Cichy, minister prowincjalny Prowincji św. Jadwigi o. Wacław Chomik oraz księża i liczni sympatycy tej wspólnoty. Mszy św. w intencji dziękczynnej za posługę franciszkanów na rzecz Duszpasterstwa przewodniczył Ksiądz Biskup.

Czytaj całość »»

 

Uniwersalizm i solidarność

   Homilie wygłaszane podczas Mszy św. odprawianych w Duszpasterstwie Ludzi Pracy’90 w Legnicy nawiązują najczęściej do tematu odczytu. Tak było i tym razem, na jego wrześniowym spotkaniu. Ksiądz Maciej Józefowicz w wygłoszonym Słowie Bożym ukazał dwie władczynie węgierskiego pochodzenia, które pozostawiły niezatarty ślad w polskiej i europejskiej kulturze. Były to św. Elżbieta z rodu Arpadów – patronka „Caritas” i św. Jadwiga – Królowa Polski z rodu Andegawenów. Otaczały się one ludźmi wykształconymi, a ich ulubioną rozrywką była jazda konna. Przebywanie w świecie władzy i dostatku powodowało, że tym bardziej dostrzegały one potrzeby najuboższych i potrzebujących. Św. Elżbieta troszczyła się osobiście o wszystkich biedaków w swojej okolicy. W czasach głodu na Węgrzech kazała rozdać wszystkie zapasy żywności, jakie były w jej księstwie. Św. Jadwiga królowa nie zawahała się poświęcić swoje własne szczęście dla przyjęcia chrześcijaństwa przez Litwę. Zapatrzone w Chrystusa są one dla Europy i świata wzorem chrześcijańskich władców. Do poruszonego w homilii tematu nawiązała dr hab. Teresa Grabińska w wygłoszonym wykładzie pt. „Uniwersalizm Jana Pawła II i Solidarności”. Jest ona profesorem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie o bardzo szerokich zainteresowaniach, obejmujących nauki ścisłe oraz humanistyczne. Napisała ponad dwieście prac publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Wydała też sześć książek monograficznych o tematyce filozofii nauki i filozofii społecznej. Po zasygnalizowaniu kilku definicji z tej dziedziny wiedzy przedstawiła, czym jest uniwersalizm i jakie są jego polskie tradycje.

Czytaj całość »»

 

Niech zstąpi Duch Twój !

   Po trzydziestu latach od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski jego wypowiedzi, homilie i nauczanie stają się znów tak samo ważne, jak wtedy, kiedy ten wielki papież był wśród nas. Po raz kolejny w naszej historii przeżywamy trudny i bolesny okres transformacji ustrojowej, gospodarczej i kulturowej, która nie zawsze odpowiada naszej tradycji. Wymaga się często od nas porzucenia dawnych zwyczajów, przez wieki utrwalonych wartości na rzecz innych, na ogół całkiem nam obcych kultów, akceptowania nigdy nie spotykanych u nas stosunków międzyludzkich i rodzinnych. W czasie niepokoju moralnego przypomnienie wspaniałych chwil spotkania z Janem Pawłem II, który wskazał na potrzebę hartu ducha, na nadzieję, wytrwałość i zgodę narodową wydaje się być znowu drogą wyjścia z naszych aktualnych trudności. Kierując się podobnymi przesłankami Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy zaprosiło na czerwcowe spotkanie znanego warszawskiego pisarza, publicystę i dziennikarza, Pawła Zuchniewicza, który wygłosił tu odczyt pt. „Niech zstąpi Duch Twój – dziedzictwo Jana Pawła II w trzydzieści lat po pierwszej pielgrzymce do Polski”. W ślad za pełną ekspresji relacją naszego gościa prześledźmy najważniejsze momenty spotkań z Janem Pawłem II i związanych z tym jego refleksji.

Czytaj całość »»

« 1 68 69 70 71 72 73 74 »

(c) 2006-2025 https://www.dlp90.pl