Papieskie dziedzictwo
W 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny DLP ‘90 zastanawiało się nad spuścizną tej historycznej podróży.
Autorem rozważania był wybitny znawca tematyki relacji Papieża Polaka z rodakami Paweł Zuchniewicz. Jest to warszawski radiowiec i dziennikarz, który od wielu lat śledzi i od nowa pokazuje dziedzictwo i przesłanie, jakie kierował do nas Jan Paweł II. Według niego, papieskie kazania i wypowiedzi tchnęły w nasz naród nowego ducha.
Czytaj całość »»
Biblia w Kościele
![[image]](strony/zajawki/images/image36.jpg)
Spotkania DLP ’90 dotykają spraw nie tylko społecznych, lecz także tych duchowych, czego dowiodło ostatnie z nich.
Jednym ze stałych wykładowców zaszczycających swoją obecnością klasztor franciszkanów przy ul. Rataja jest o. Henryk Kietliński. Ten wieloletni przełożony zgromadzenia pallotynów swój pierwszy odczyt dla DLP ’90 wygłosił w 2000 roku. I od tamtego czasu, w maju, przyjeżdża z kolejnymi wizytami. Najnowsze rozważania pallotyna dotyczyły miejsca Pisma Świętego w Kościele. Temat jak najbardziej aktualny, zwłaszcza w obliczu świeżo zakończonego Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego. Podstawą do rozważań stał się dokument ostatniego synodu biskupów w Rzymie, który dotykał duszpasterskiego spojrzenia na miejsce Pisma Świętego w naszym życiu.
Czytaj całość »»
Słowo Boże
Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce (Ps 119, 105)
Po raz dziesiąty do Duszpasterstwa Ludzi Pracy’90 w Legnicy przybył z Warszawy ks. dr Henryk Kietliński, pallotyn. Podczas majowego spotkania w klasztorze Zakonu Braci Mniejszych odprawił Mszę św. w intencji solidarności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, na znak naszej wierności względem następcy św. Piotra. W homilii wskazał na potrzebę modlitewnego wsparcia papieża, który odbywał pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Po Mszy św. ks. Henryk Kietliński wygłosił wykład pt. „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. Ponieważ Pismo św. i zawarte w nim Słowo Boże są jednym z fundamentów wiary, dlatego warto przypomnieć rozważania na ten temat.
Czytaj całość »»
Legnicki wzór świętości
Ród Piastów z ziemi legnickiej jest przykładem sprawowania polityki i jednoczesnego dążenia do świętości.
![[image]](strony/zajawki/images/image35.jpg)
Prelekcję „Książę Henryk Pobożny i księżna Anna jako wzór władców chrześcijańskich” wygłosił Adam Maksymowicz. – Książę Henryk II znany jest głównie z przegranej bitwy z Mongołami pod Legnicą – mówił. – Nie jest to jednak pełny obraz postaci. Przez kilka lat rządów, najpierw jeszcze z ojcem – Henrykiem I Brodatym, a później i własnych, wsławił się chrześcijańskim sprawowaniem władzy. Nie można też przemilczeć jego wpływu na wychowanie dzieci – opowiadał A. Maksymowicz.
Henryk miał z żoną Anną 10 dzieci. To właśnie od nich pochodziła cała linia śląskich Piastów. – Wskazywanie tego małżeństwa jako przykładu prawdziwej chrześcijańskiej rodziny jest jak najbardziej na miejscu – mówił prelegent.
Czytaj całość »»
Chrześcijański wzór władcy
Dzisiejsza polityka szuka swoich wzorów osobowych w wielkich wydarzeniach historycznych ostatnich stuleci. Wybitni przywódcy i wodzowie tych czasów to na ogół ludzie, którzy poprzez swoje talenty dyplomatyczne i militarne umieli zapewnić sobie i reprezentowanym przez siebie narodom kluczową rolę w decyzjach o przyszłości całych kontynentów. Przyglądając się ich działalności można zauważyć mniej lub bardziej eksponowaną wolę dominacji nad innymi, a nawet tendencje imperialne, a w skrajnych przypadkach totalitarne. Wydaje się, że na tym tle średniowiecze, z nierozwiązywalnym sporem cesarza z papieżem, niczym się nie różni od epok późniejszych. Jak wykazują to nowe badania, nie zawsze tak było, a średniowieczny wzór władcy sprawiedliwego, aktywnego i mądrego nie był może powszechnie spotykanym przykładem, ale nie należał też do wyjątków. Jak udowodnił to w swojej monografii ks. Władysław Bochnak (Księżna Anna Śląska, 1204 – 1265, w służbie ludu Śląskiego i Kościoła, PWT we Wrocławiu, 2007) tego rodzaju władcami na Śląsku byli: książę Henryk Pobożny i jego czeska małżonka Anna.
Czytaj całość »»
« 1 69 70 71 72 73 74 75 »