Państwo i rynek

   Coraz bardziej dająca o sobie znać globalna ekonomia światowa staje się dla szarego obywatela naszego państwa, poprzez swoje skomplikowane i ilościowo nieogarnięte powiązania, niezrozumiała, a jednocześnie wszechogarniająca. Wydaje się wręcz, że panuje w niej całkowity chaos. Jednak reguły jej funkcjonowania we współczesnej gospodarce w znacznym stopniu reguluje tzw. „niewidzialna ręka rynku”, która pozwala osiągać zyski ludziom aktywnym, odważnym i przedsiębiorczym. Dużo tu jednak mitów, półprawd i półkłamstw, typowej propagandy, dezinformacji i skrzętnie skrywanych tajemnic o zasadach ekonomicznych, gospodarczych oraz finansowych, gdyż okazuje się, że ta „niewidzialna ręka rynku” przynosi też straty niektórym grupom społecznym. Mity i półprawdy jest to chleb powszedni, jaki codziennie podają nam media, politycy, dobrze opłacani eksperci, którzy bez przerwy usiłują przekonać nas do korzystnych dla siebie rozwiązań gospodarczych. Tyle tylko, że w wyniku wdrażania ich w życie sytuacja nie poprawia się, a można odnieść wrażenie, że jest wręcz przeciwnie. Chcąc choć trochę dostrzec sens i ład w krajowej gospodarce Duszpasterstwo Ludzi Pracy’90 w Legnicy zaprosiło profesora Jerzego Żyżyńskiego (kierownika Zakładu Gospodarki Publicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego) do wygłoszenia. prelekcji pt. „Gospodarka a polityka”.

czytaj całość »»

 

Od Jakuba do Jakuba

[image]    Od czasów pruskich na terenie naszej diecezji nie istniała nawet pamięć o Szlaku św. Jakuba. Od dwóch lat szlakiem tym idą pierwsi nowożytni pielgrzymi do Santiago de Compostela.

   A wszystko to za sprawą powstałego w 2004 r. Bractwa św. Jakuba, które zawiązało się na terenie parafii w Jakubowie. Jakubów leży kilka kilometrów od granicy naszej diecezji w kierunku Zielonej Góry. Jednak pierwszy w Polsce odrodzony odcinek pielgrzymkowego Szlaku św. Jakuba wiedzie przez kolejne miasta naszej diecezji. Są to m.in. Chocianów, Bolesławiec i Lubań, na Zgorzelcu skończywszy. A właściwie „skończywszy” to złe słowo, bo pątnicza trasa dopiero tutaj zaczyna swój starożytny, europejski żywot i wiedzie dalej tysiącami kilometrów na zachód Europy. Gdzie można się było tego wszystkiego dowiedzieć?

czytaj całość »»

 

Pielgrzym z Jakubowa

   W końcu marca br. do legnickiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 przybył pielgrzym niezwykły. Przybył z małej wioski o nazwie Jakubów, znajdującej się w odległości ok. 40 km na północ od Legnicy i ok. 7 km na południe od Głogowa, położonej obok głównej szosy łączącej Głogów i Lubin z Legnicą. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, co opowiedział o krajowym i europejskim znaczeniu tej miejscowości i znajdujących się tu relikwii św. Jakuba Apostoła Starszego. Jest to tym bardziej intrygujące, że o miejscowości tej, liczącej kilkaset mieszkańców, nie wspomina nigdzie żadna encyklopedia, żaden popularny przewodnik po Dolnym Śląsku, ani też nie jest ona zaznaczona na mapach turystycznych regionu. Po Mszy św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego Jana Pawła II, odprawionej przez o. Tobiasza – gwardiana Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych w Legnicy, przybyły pielgrzym wygłosił odczyt pt. „Powrót tradycji – szlak świętego Jakuba w Polsce i w Europie”. Tym pielgrzymem był Pan Henryk Karaś – Prezes Zarządu Kapituły Bractwa św. Jakuba Apostoła w Jakubowie, założyciel Bractwa i inicjator wytyczenia szlaku pielgrzymkowego prowadzącego pątników od sanktuarium św. Jakuba (kiedyś znanego na Śląsku) do słynnego Santiago de Compostella w Hiszpanii. Pan Karaś pełni też szereg innych funkcji i stanowisk. Jest m.in. Prezesem Zarządu Centrum Badawczo – Rozwojowego CUPRUM we Wrocławiu (spółki KGHM), a także Prezesem Europejskiej Platformy Technologicznej ds. Zasobów Surowcowych.

czytaj całość »»

 

Wielkanocna symbolika

[image]    Wczesne chrześcijaństwo przejęło ze starożytności wiele symboli. Zwłaszcza okres Wielkiej Nocy pełen jest do dziś symboliki, obecnej w np. kolorowych kraszankach, cukrowych zajączkach i mechatych baziach.

   Właśnie tematowi chrześcijańskiej symboliki świąt wielkanocnych poświęcony był wykład dra Wacława Szetelnickiego, wygłoszony podczas tradycyjnie czwartkowego spotkania członków i sympatyków legnickiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Wykład poprzedziła Msza św. odprawiona przez o. Tobiasza Fiećkę, przełożonego domu oo. Franciszkanów przy ul. Rataja, w którym od wielu lat organizowane są spotkania duszpasterstwa.


czytaj całość »»

 

Symbole wiary

   W obecnej rzeczywistości społecznej, kulturowej, ekonomicznej i każdej innej rola wszelkich symboli staje się coraz mniej istotna. W dobie integracji europejskiej, kiedy poszczególne państwa znoszą swoje granice, kiedy przepływ ludzi i towarów między nimi staje się prawie nieograniczony, następuje powolne ujednolicenie języka, pochodzenia, a nawet zwyczajów i obyczajów. Symbole naszej tożsamości stają się jakby coraz mniej potrzebne. Proces ten może w sposób mniej zauważalny dotyczy też symboli wiary, których znaczenie jest coraz mniej zrozumiałe. Podczas marcowego spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy’90 w Legnicy dr Wacław Szetelnicki w wygłoszonym odczycie pt. „Chrześcijańska symbolika Wielkiego Postu i Świąt Wielkiej Nocy” przypomniał znaczenie podstawowych symboli wiary katolickiej.
Autor tej prelekcji jest absolwentem Uniwersytetu Opolskiego, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk historycznych, jest też wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Jest grafologiem, biegłym sądowym z zakresu kryminalistycznej ekspertyzy pisma ręcznego. Ukończył też podyplomowe studia dziennikarskie i aktualnie pełni funkcję dyrektora Departamentu Public Relations w KGHM Polska Miedź S.A. Jest też autorem wielu artykułów i oddanej do druku książki o symbolice Janowej Apokalipsy.


czytaj całość »»

« 1 74 75 76 77 78 79 80 »

(c) 2006-2025 https://www.dlp90.pl